Editorial for Sportski centar
Submitting an official solution before solving the problem yourself is a bannable offence.
Author:
Analiza problema
Pravolinijsko rešenje se dobija tako što se obrađuje svaka četvorka tačaka i utvrđuje da li je površina četvorougla koji one određuju bliža zadatoj površini. Pri određivanju površine četvorougla koje određuju tačke i treba iskoristiti činjenicu da bar jedna od njegovih dijagonala pripada četvorouglu. Ta dijagonala deli četvorougao na dva trougla, a površina četvorougla će biti jednaka zbiru površina ta dva trougla.
Kako odrediti tu dijagonalu? Pa ako npr. duž predstavlja tu dijagonalu onda su tačke i sa različitih strana prave koju određuju tačke i . Proveru možemo izvesti tako što ćemo kroz tačke i postaviti pravu. Ako su i koordinata tačke , a i koordinate tačke , onda je jednačina prave \(None\) \frac{x-x_A}{x_C-x_A} = \frac{y-y_A}{y_C-y_A} \(None\) ili \(None\) (x-x_A)(y_C-y_A) – (y-y_A)(x_C-x_A) = 0 \(None\) Ako neka treća tačka ne pripada pravoj postavljenoj kroz tačke i , onda izraz koji dobijamo kada u levoj strani gornjeg izraza zamenimo i sa koordinatama te tačke ima vrednost različitu od nule. Ako su vrednosti koje se dobiju kada se i zamene koordinatama tačke , odnosno koordinatama tačke različitog znaka, onda su tačke i sa različitih strana prave .
Kako odrediti površinu trougla čija su temena tačke , i ? Možemo formirati vektore i . Onda vektorski proizvod ova dva vektora predstavlja vektor čija je dužina jednaka površine paralelograma razapetog nad tim vektroima. Aritmetički, izraz \(None\) (x_B-x_A)(y_C-y_A) – (x_C-x_A)(y_B-y_A) \(None\) može biti i pozitivan i negativan (ali isto tako i nula, ako su tačke i kolinearne), a njegova apsolutna vrednost je jednaka baš površini paralelograma razapetog nad vektorima i , odnosno dvostrukoj površini trougla . Napomenimo da ako si izrazi \(None\) (x_B-x_A)(y_C-y_A) – (x_C-x_A)(y_B-y_A)\quad i \quad (x_B-x_A)(y_D-y_A) – (x_D-x_A)(y_B-y_A) \(None\) ( su koordinate tačke ), različitog znaka, onda su tačke i sa različitih strana prave .
Napredniji algoritam dobijamo tako što analiziramo sve moguće parove tačaka kao kandidate za dijagonalu četvorougla i to onu dijagonalu koja pripada unutrašnjosti četvorougla. Ako su i kandidati za krajeve dijagonale, onda ostale tačke delimo u dve grupe, zavisno od toga sa koje strane prave se nalaze. Neka su \(P’_1, P’_2, ..., P’_{n’}\) površine trouglova koji se nalaze sa jedne strane prave, a \(P’’_1, P’’_2, ..., P’’_{n’’}\) površine trouglova koji se nalaze sa druge strane prave . Ta dva niza sortiramo (npr. u neopadajućem poretku). Nakon toga se simultano krećemo kroz nizove pokušavajući da sumu površina trouglova iz ta dva niza maksimalno približimo traženoj vrednosti. Zbog toga po jednom od nizova krećemo od početka (tj. od najmanje površine), a po drugom od kraja (tj. od najveće površine). Ako je trenutni zbir manji od ciljane vrednosti, pomeramo se po nizu po kome idemo od početka (i na taj način povećavamo zbir). Ako je površina veća od ciljane vrednosti, pomeramo se po nizu po kome se krećemo od kraja. Naravno, prekidamo u trenutku kada potrošimo jedan od nizova. Složenost dela koji se odnosi na obradu jednog para tačaka (kao kandidata za krajeve dijagonale) je (sortiranje nizova sa površinama). Kako je broj parova tačaka, to je složenost kompletnog postupka .
Algoritamske smernice
Prilažemo samo blok programa u kome se obrađuje svaki par tačaka kao krajevi dijagonale. Prepuštamo čitaocu da dopuni sa blokom za učitavanje i ispis rezultata. Napominjemo da funkcija area(i,j,k)
izračunava površinu trougla čija su temena tačke sa indeksima i
, j
i k
,.
for (int i=0; i<n-1; i++) {
for (int j=i+1; j<n; j++) {
// za svaki par tačaka se analiziraju sve preostale tačke i dele
// u dve grupe, zavisno od toga sa koje strane
// dve fiksirane tačke se nalaze
left_cnt = 0;
right_cnt = 0;
// obrada ostalih tačaka
for (int k=0; k<n; k++) {
if (k == i || k == j) continue;
Triangle t;
t.index = k;
t.area = area(i, j, k);
if (t.area > 0)
tleft[left_cnt++] = t;
else if (t.area < 0) {
t.area = -t.area;
tright[right_cnt++] = t;
}
}
if (left_cnt == 0 || right_cnt == 0) continue;
// Sortiramo trouglove sa jedne strane fiksiranog para tačaka
sort(tleft, tleft + left_cnt);
// Sortiramo trouglove sa druge strane fiksiranog para tačaka
sort(tright, tright + right_cnt);
// Krećemo sa različitih krajeva sortiranih nizova
// i tražimo par trouglova za koji je zbir površina
// najbliži traženom
pos_left = 0;
pos_right = right_cnt-1;
while (pos_left < left_cnt && pos_right >= 0) {
sum = tleft[pos_left].area + tright[pos_right].area;
difference = abs_val(sum - 2 * target_area);
if (difference < min_difference ||
(difference == min_difference && sum > sol)) {
min_difference = difference;
sol = sum;
}
if (sum > 2 * target_area)
pos_right--;
else
pos_left++;
}
}
Written with StackEdit.
Comments